Fontanny i ściany wodne

Szukając ciekawych i estetycznych rozwiązań do naszych ogrodów, coraz częściej spotykamy się z pojęciem „ogrody wodne”. Postaramy się Państwu opowiedzieć, co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem i jakie elementy wchodzą w skład takich ogrodów.

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z dobrodziejstwa, jakie niesie za sobą posiadanie elementów wodnych w ogrodzie. Poza względami estetycznymi posiadają one niezwykłe cechy mające wpływ na mikroklimat w nim panujący, a co za tym idzie, na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak w niniejszym artykule pragnę skupić się na estetyce takich dekoracji i możliwościach z nimi związanych. W skład wodnej architektury wchodzą między innymi takie elementy, jak wodotryski, mini fontanny, ściany wodne i to właśnie o nich tutaj będzie mowa.

Mini fontanny i wodotryski

Dzisiaj na rynku dekoracji ogrodowych spotkać możemy wiele barwnych i pięknych elementów tryskających wodą. Tego typu ozdoby mają za zadanie oddziaływać nie tylko na wzrok ale także na zmysł słuchu. Szum wody koi nerwy i uspokaja. Wydawałoby się, że fontanny mogą być ozdobą naszych ogrodów tylko wtedy, gdy dysponujemy sporym terenem. Nic bardziej mylnego. Producenci architektury ogrodowej z myślą o posiadaczach niewielkich przestrzeni stworzyli serię niewielkich gabarytowo ozdób. Pomimo niewielkich rozmiarów charakteryzują się one przeważnie nadzwyczajną precyzją wykonania, są praktyczne i eleganckie. Bogactwo wzorów i fasonów sprawi, że każdy odnajdzie mini fontannę dopasowaną do swoich oczekiwań.

Największym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszą się fontanny wykonane z kamienia. Są one niezwykle trwałe, co jest ich niewątpliwą zaletą. Nieco mniejszą popularnością cieszą się fontanny wykonane z marmuru. Spowodowane jest to przede wszystkim niższą odpornością materiału na warunki zewnętrzne. Nie zmienia to jednak faktu, ze marmurowe fontanny wyglądają w naszych ogrodach niezwykle dostojnie. Aby przedłużyć żywotność fontanny wykonanej z tego materiału stosuje się specjalne kremy, które mają za zadanie zabezpieczyć marmur i wydobyć z niego blask.
Na rynku dostępne są wodotryski składające się z prefabrykatów wykonanych ze sztucznych materiałów. Jest to jednak materiał, który nigdy nie będzie komponował się z naturą w ogrodzie, gdyż niezależnie od jakości wykonania zawsze pozostanie imitacją. Jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem przeznaczonym na dekoracje wodne w ogrodzie, warto przemyśleć zakup fontanny betonowej, która jest najtańszą opcją dostępną na naszym rynku. Ceny takich betonowych dekoracji zaczynają się już od kilku set złotych. Zanim jednak umieścimy taką ozdobę w ogrodzie, warto zaaranżować przestrzeń znajdującą się dookoła niej, tak aby razem z fontanną tworzyły kompatybilną całość.

Decydując się na zainstalowanie w przydomowym ogródku wodotrysku czy fontanny, warto przemyśleć oświetlenie takiej dekoracji. Zapewni ono dodatkowe bodźce wizualne po zapadnięciu zmroku. Dekoracje świetlne doskonale komponują się z kamiennymi ozdobami, tworząc wspaniałą atmosferę. Umieszczenie podświetlania pod powierzchnią wody nie tylko podkreśli styl naszego ogrodu lecz także nada mu wręcz mistyczny charakter.
 
Fontanny są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią relaksować się na świeżym powietrzu, wsłuchując się w szum wody. Pochłaniają one zdecydowanie mniej czasu niż oczka wodne, pod względem pracochłonności i czasu jaki musimy poświęcić na bieżącą obsługę. Dzięki obiegowi zamkniętemu wody w fontannie, nie ma problemu z wymianą wody. Do takiej dekoracji nie musimy także dostarczać wody bieżącej. Takie mini fontanny doskonale wyglądają także we wnętrzach. Gustowny apartament, mieszkanie czy hotelowa recepcja, w których znajdują się ozdoby wodne zyskują niesamowity klimat i nabierają ekskluzywnego charakteru. Mini fontanny czy drobne wodotryski wprowadzą element ruchu w pomieszczeniach co z pewnością wpłynie pozytywnie na jego wizerunek.

Ściany Wodne

Jeżeli mówimy o dekoracjach wodnych wewnątrz pomieszczeń, warto wspomnieć o niezwykłym połączeniu wody i naturalnego kamienia, jakim są ściany wodne. Tak, jak fontanny mogą być  zarówno ozdobą wnętrz, jak i ogrodów. Jest to coraz popularniejszy sposób na podniesienie komfortu we wnętrzach aspirujących o miano prestiżowych. Tego typu ozdoby coraz częściej spotykamy nie tylko w ekskluzywnych hotelach czy dobrych bankach, lecz także w prywatnych posiadłościach.  Ściany wodne często są wykonywane z takich szlachetnych materiałów, jak marmur czy granit. Jest to połączenie kamiennej płyty lub pionowej dekoracji, po której spływa woda. Na dole takiego urządzenia przeważnie znajduje się naczynie do którego spływa woda skąd następnie pompowana jest na szczyt ściany. Podobnie jak fontanny, ściany wodne działają w systemie zamkniętym. Dekoracja taka może mieć formę obrazu zawieszonego na ścianie, ale również ozdoby wolno stojącej. Kształty i formy zależne są od indywidualnych preferencji dekoratora. Urządzenie tego rodzaju może zostać wykonane zgodnie z zamówionym projektem, lecz można również zakupić już gotową dekorację. 

Niezwykłą popularnością cieszą się także inne formy wodne, którymi chętnie zdobimy nasze wnętrza. Mogą to być posągi po których swobodne spływa woda, kule, czy inne formy geometryczne. Tutaj również sporą rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie.

Tekst: www.oczkawodne.gordostudio.pl

Newsletter
© 2010 GordoStudio - sklep internetowy.